35X12.50R20F FORCELAND RT/FUEL CLEAVER BLACK & MILLED
Description
35X12.50R20F FORCELAND RT/FUEL CLEAVER BLACK & MILLED Actual Product May Vary
Product Info
PLEASE READ IMPORTANT NOTES BELOW BEFORE PLACING YOUR ORDER!This Dually package deal consists of six (6) 35X12.50R20F Forceland R/T tires, two (2) 20" Black & Milled Fuel Cleaver front dually wheels, two (2) 20" Fuel inner rear dually wheels, two (2) 20" Black & Milled Fuel Cleaver outer rear dually wheels, lug nuts, valves, and balancing bags. This package deal will arrive to your front door mounted, balanced, and ready to bolt onto your truck. The Fuel Cleaver dually wheels have built in spacing that eliminates the need for spacers.Be sure to put your make, model and year in the NOTES field during check-out.If you have any questions please call 800-847-3287 to speak to one of our knowledgeable Sales Reps.**This Dually Package Is Available For**GMC 3500 Duallys 1992 to (Current)Chevy 3500 Duallys 1992 to (Current)Dodge 3500 Duallys 1994 to (Current)Ford 3500 Duallys 1999 to (Current)If you do not see your make or model listed above give us a call at 800-847-3287 and we will help you get set up with the proper tire and wheel package for your dually.NOTE: Most later model Duallys are equipped with TPMS tire pressure sensors. This kit does not include sensors. If your vehicle requires sensors, you must purchase them separately. You will need to order 6 TPMS sensors. We will install them and program them free of charge. Click the button below to add TPMS sensors to your order.IMPORTANT NOTE: This kit will widen your truck substantially. In some cases, depending on your truck make and the combination ordered, some combos may protrude past your rear fenders by as much as 8" to 10". We have seen where they are wider than some state laws allow. Check with your state laws before ordering.
Specs
  • SKU: TWC DUALLY89
  • Weight: 600.00 LBS
  • Wheel Model: D574 Cleaver
  • Wheel Bolt Pattern: 8x6.5, 8x165, 8x200, 8x210
  • Data Default Qt: 1
  • Data Product Type: Mom Class Tires
  • Data Shipping Group: TWC Dually
  • Wheel Color: Black/Milled
  • Wheel Type: Dually
  • Wheel Diameter: 20
  • Wheel Width: 8.25 Dually
  • Tire Model: Rebel Hawk R/T
  • Tire Height: 35
  • Tire Width: 12.50
  • Tire Rim Diameter: 20
  • Tire Sidewall: BWS
  • Tire Load Code: F
  • Tire Ply Rating: 12
  • Max Load Single: 3640 lbs
  • Tire Max PSI Single: 80 PSI